ÜLKEYE GiRiŞ KOŞULLARΙ:

 

Brezilya, Türk vatandaşlarından vize istememektedir. Pasaportlar her durumda Brezilya ya varış tarihinden itibaren altı ay süreyle geçerli olmalıdır, ülkeye girişte gidiş-dönüş uçak bileti ve ülkede  kalacağın süre içerisinde yeterli miktarda paran olduğuna dair belge veya bunun bir sekilde ibrazı istenilebilir.

 

PARA /HAVALE iŞLEMLERi:

 

Brezilya nın para birimi “Real” (R$)’dir. Günlük döviz kuru gazetelerde, otellerde, bankalarda ve seyahat acentalarında mevcuttur. Nakit ve seyahat çekleri bu yerlerde kolayca bozdurulabilir. Birçok otel ve mağaza döviz ve uluslararası kredi kartlarını kabul eder.  Brezilya’da en yaygın yabancı para birimi Amerikan Dolarıdır. Türkiye den CiTi BANK veya HSBC Bank ta hesabınızın olması halinde buradan en iyi kurdan bu ülke para birimininden para çekebilirsinizisiniz. Gerektiğinde Türkiye’den Brezilya’ya havale çıkartmak için “Western Union” üzerinden kolayca yapilabilmektedir.

 

GÜVENLiK:

Brezilya disaridan gorundugu kadar guvenlikle ilgili buyuk bir sikintisi yoktur. Değerli eşyaların ve pasaportların otellerde veya kaldiginiz yerde birkilmasini tavsiye ederiz. Otelden çıkarken harcamalara yeterli olacak miktarda para, bir kredi kartı ile pasaportun kimlik bölümünün fotokopisinin taşınması yeterli olacaktır. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Brezilya’da da tehlikeli  sayılabilecek bölgeler olduğundan yalnız başınıza ve geceleri gezmeye çıkmamaya ozen gosterin  veya otel resepsiyonundan gezmeyi düşündüğünüz yerler hakkında bilgi alınız.

 

ELEKTRiK AKΙMΙ:

 

Rio da ve São Paulo’da, akım münhasıran 110 veya 120 Volt 60 Hz A.C.’dir, Salvador ve Manaus’ta 127 volttur. Recife, Brasília ve bir dizi diğer kentte 220 volttur. Otellerde 110 volt ve 220 voltluk prizler mevcuttur.

 

GiYiM:

 

Brezilya sıcak bir ülkedir. Rahat olmak istiyorsanız, sizi serin tutacak hafif elbiseler giyiniz. Hafif pamuklu kumaşlar ve doğal lifli kumaşlar en uygun seçimlerdir. Brezilya’nın iklimi Kuzey Amerika ikliminin tersidir. Haziran kışın ortasında, Ocak ise yazın ortasındadır.Brezilyalılar giyime çok özen göstermezler. Ciddi bir işadamını havana terlik ve şort giymiş olarak görebilirsiniz. Ancak kişinin konumuna göre belirli kıyafetler giymiş olması ciddiyet olarak algılanır. Ancak genelde hiçkimse giydiği kıyafet yüzünden yargılanmaz ve yadırganmaz. Brezilya renklerini taşıyan kıyafetler (brezilya t-shirtleri gibi) karşı tarafta sizin turist olduğunuz imajını uyandırabilir.

 

Devamı...