GÜNEYDOĞU

 

Güneydoğu, Brezilya’nın ana giriş kapısıdır. São Paulo, Rio de Janeiro ve Belo Horizonte dünya çapında oteller ağı, lokantaları, ulaşım ve diğer hizmetleri ile ülkenin sanayi ve madencilik merkezleri olan en büyük üç kentidir. Güneydoğu aynı zamanda, büyüleyici müzeleri, sömürge kasabaları ve nefis doğal manzaraları ile zengin bir tarihî çevre oluşturur. Bölge dört eyaletten oluşur -São Paulo, Rio de Janeiro, Minas Gerais ve Espírito Santo.

 

São Paulo şehri Latin Amerika’daki en önemli ve dinamik sanayi ve ekonomi merkezidir. Etnik çeşitlilik ve aktif gece hayatı ile ünlü kozmopolit bir şehirdir. Lübnan, Japon, Çin, Alman, İtalyan, Portekiz ve Fransız mutfağı kentin yemek pişirme ve gastronomi ağındaki tercihlerinden birkaçıdır. Rio de Janeiro hiç şüphesiz Brezilya’nın en ünlü kentidir. Dağlarla deniz arasında yerleşmiş olan Rio, İpanema ve Copacabona gibi en destansı bazı plajlarla ve Sugar Loaf ve Corcovado tepesindeki İsa Peygamber heykeli gibi uluslararası üne sahip yerleri barındırır. Sıcak ve sevgi dolu atmosferi, meşhur karnavalı ile tanınan bir eğlenceseverler kentidir.

Rio de Janeiro ve São Paulo eyaletleri aynı zamanda doğal manzaraları ve plajları ile de ünlüdür. Rio’nun dağ kasabalarına Petrópolis, Teresópolis ve Nova Friburgo da dahildir. En güzel plajlarından bazıları Angra dos Reis, Parati, Cabo Frio ve Búzios’ta bulunur. São Paulo’ya gelen ziyaretçiler ya Guarujá’daki plajlardan veya Campos do Jordão, Serra Negra ve Águas de Lindóia’daki dağ manzaralarından yararlanırlar.

 

Minas Gerais eyaleti büyük tarihî öneme ve uçsuz bucaksız doğal güzelliğe sahip bir bölgedir. Ouro Preto, Mariana, Sabará, Congonhas ve São João del Rey gibi tarihî kasabaları, Brezilya’nın kolonyal geçmişinin bütün boyutlarının algılanmasını sağlar. Modern başkent Belo Horizonte yakınında Lapinha ve Maquiné’de herbiri ayrı bir doğal harika olan mağaralar vardır. Minas’ın ünlü kaplıcaları mineral kaynaklarıyla eyaletin güneyinde yer alır.

 

Bölgenin en kuzeyindeki eyalet Espírito Santo, enfes plajları; eyalet başkenti ve dinamik limanı Vitória ve  Guarapari ve Marataízes gibi şirin şehirleri ile dikkati çeker.

 

KUZEY

 

Kuzey bölgesi hemen hemen Brezilya topraklarının yarısını kaplar. Yöre, hemen hemen baştan başa, gerçek bir serüven cenneti olan geniş Amazon yağmur ormanları ile kaplıdır. Doğa, bölgede, bitkilerin, hayvanların hatta insanların yaşam tarzını zorlayan egemen güçtür. 1.800 çeşit kuş, 250 çeşit memeli, 1.500 çeşit balık bölgede benzersiz bir renk ve ses cümbüşü yaratır.

Son yüzyıldaki kauçuk patlaması süresince Amazon bölgesi dünyanın en büyük doğal kauçuk üreticisi idi. Bu bölgedeki kentler bugün bile muhteşem zenginlik ve şatafat çağının izlerini taşımaktadır. Manaus, tüm dünyadan ithal edilen malların gümrüksüz olarak satılabildiği serbest bölge ve, birçok heyecan verici gezilerin çıkış noktası olan önemli bir endüstriyel merkez ve Amazon’a ana giriş kapılarından biridir. Dünyadaki en büyük nehir adaları topluluğu olan Rio Negro’daki 1.000’den fazla adadan oluşan doğal rezerv Anavilhanas’ı da kaçırmamalısınız.

 

Bölgeye bir başka ana giriş yolu olan Belém, Amazon nehrinin denizle buluştuğu yerde kurulmuş sevimli bir kenttir. Santarem, Porto Velho, Macapá ve Rio Branco gibi diğer şehirler şaşırtıcı doğal manzaralar ve ekzotik serüvenler sunarlar.

Şüphesiz bölgenin ana çekici yerlerinden biri de dünyanın en büyüğü Amazon Nehri Havzasının kendisidir. Amazon ve kolları dünya tatlı suyu kaynaklarının %20’sini oluşturur. Dünyadaki yirmi en büyük nehrin on tanesi Amazon Bölgesindedir. Nehirler, gür bitki hayatı ve büyüleyici kır manzaraları ile doğal dünyada görülecek en etkileyici yerlerden birisidir.

 

Diğer Bölgeler...