KUZEY DOĞU

 

Kuzeydoğu benzersiz plajları ve zengin mirası ile bir ziyaretçi cennetidir. Tarihî kiliseler, kolonyal mimari,  renkli dünyevî ve dinî kutlamalar bölgesidir.

Kuzeydoğu, Brezilya’nın Avrupalılar tarafından sömürgeleştirilen ilk bölgesidir. Yerel halk ile Afrikalı kölelerin adetlerinin karışması güçlü ve değişik bir folklorik geleneğin oluşması ile sonuçlanmıştır.

Kuzeydoğunun her şehri kendi bireysel özelliklerine sahiptir. Salvador eyaletindeki Bahia şehri kiliseleri ve nefis şekilde yenilenen Pelourinho adındaki şehir merkezi;  ve dinamik karnavalı yanısıra, “Capoeira” (dans olarak geliştirilmiş döğüş sanatı) gibi Afrikalı gelenekleri ve kentin caddelerinde beyaz elbiseleri içinde hindistan cevizi tatlıları ve baharatlı yemekler satan meşhur “Baianas” ile ünlüdür. Recife, Pernambuco ve komşu Olinda kasabası - bir dünya miras alanı - tarihî binaları ve Brezilya’daki en canlı, en geleneksel ve seçkin karnavalları ile ünlüdür. Campina Grande ve Caruaru “Sertão”’nun (yarı kurak iklimi ile belirgin kırsal bölge) ana merkezleridir. Maceió da benzerleri Aracaju, João Pessoa ve Natal gibi olağanüstü güzellikte plajları ile tanınır. Fortaleza’nın sembolü şehrin sahilleri boyunca görülen “Jangada” (Balıkçılıkta kullanılan yelkenli sal)dır. Teresina, sahilde yerleşik olmayan tek Kuzeydoğu başkentidir, ancak Parnaiba nehri üzerinde nefis akarsu plajları mevcuttur. Enfes mimarisi ve zarif seramik çinilerle dekore edilmiş ön dış cepheler, Fransız sömürgecileri tarafından kurulmuş sevimli São Luis’in en belirgin özelliğidir.

Kuzeydoğu, eşsiz güzellikler ve çarpıcı tezatlar bölgesidir. Plajları, beyaz kumları, ılık suları ve berrak gökyüzü ile dünyanın en çok ödüllendirilen yerleri arasındadır. Halkı konuksever ve yaratıcıdır, tarihinin gücünü ve geleneklerini tüm bölgede yer alan birçok festivaller ve törenlerle, ama ayni zamanda gerçek duyumsal tatlara dayali mutfağı ile her damağa, Avrupa, yerli ve hepsinden önce Afrika lezzetlerini, baharatlarını ve yemek adetlerini harmanlayan görkemli yemeklerle  yansıtır.

 

MERKEZ – BATI

 

Merkez Batı; Mato Grosso, Mato Grosso do Sul, Goiás ve ulusal başkent Brasília’nin bulunduğu Federal Bölgeden oluşur. Brasília 1960’ta kurulmuştur. Bir zamanlar Brezilya’nın en bakımsız sınır yöresi sayılan ancak halen çarpıcı tasarımı ve fütüristik mimarisi ve yeraltı kaynakları ve geniş ölçüde çiftçiliğe dayanan altyapısı ile artık hızla büyümekte olan önemli bir kalkınma bölgesidir.

 

Karayolları, havayolları ve en çağdaş iletişim imkanları Brasília, Goiânia, Cuiabá, Campo Grande ve bölgedeki diğer kentleri modern dünyanın işlek merkezleri haline getirmiştir. Ancak bilgisayar çağının tırmanış hızının hissedilemediği  Pantanal bataklıkları da mevcuttur.

Pantanal, yeryüzündeki el değmemiş yaban hayatının son ana rezervlerinden biridir. Baştanbaşa gür bitkilerle kaplanmış, nehirlerle baştan başa kesilmiş ve berrak göllerle süslenmiş çok geniş dümdüz ovalardan oluşan gerçek bir ekolojik sığınaktır. Jaguarlar, timsahlar, tape’ler, peccariler ve yüzlerce kuş çeşidi, Pantanal’i büyüleyici manzaralar ve seslerle renklendiren, çeşitlendiren unsurlardır. Hiçbir tecrübe burada bir gözün yapacağı Safariden daha ödüllendirici olamaz.

 

Orta-Batı, Caldas Novas ve Goiás’daki kaplıcaları yanısıra yeryüzündeki en görkemli kum plajları ve en iyi balık avlama yerlerinden biri olan muhteşem Araguáia nehri gibi daha birçok doğal eğlence imkanlarına sahiptir.

GÜNEY

 

Güney, Brezilya’nın, dört mevsimi açıkça yaşayan yegane bölgesidir. Kışlar serindir ve bazı yıllarda kar yağar, ancak sadece dağlara... Bölge, ormanlı dağlar ve çayırlı ovalarla kaplı Paraná, Santa Catarina ve Rio Grande do Sul isimli üç eyaletten oluşur. 19’uncu yüzyılda Alman, İtalyan, Lübnanlı, Polonyalı ve diğer uluslardan birçok insanı getiren göç dalgası nedeniyle tüm bölgede güçlü bir Avrupa etkisi hissedilir.

Paraná eyaletinin başkenti Curitiba, üstün yaşam kalitesi ile ünlüdür. Paraná aynı zamanda her ikisi de dünyanın en büyükleri olan; Brezilya, Paraguay ve Arjantin sınırlarının birleştiği noktada yeralan, Iguaçu Şelalesi ve Itaipú Barajının bulunduğu yerdir.

Santa Catarina sahili enfes plajları ile ünlüdür: başkent Florianopolis bir ada üzerine kurulmuştur ve birçoklarına kolay geçiş sağlar. Eyaletin iç kısmında, güçlü Alman etkisinin hissedildiği Blumenau, Brusque ve Joinville gibi kentler de bulunur.

Rio Grande do Sul, halen değişmez gelenekleri “Churrasco” yemeyi (açık ateş üzerinde şişe geçirilerek kızartılmış sığır eti) ve “Chimarrão” (buruk Paraguay ot çayı) içmeyi sürdüren Brezilya’nın ünlü Pampas çobanları “gaúcho”ların vatanıdır. Eyalet başkenti Porto Alegre yakınında gelişen sanayi ve kültür merkezleri Canela ve Gramado muhteşem dağ şehirleridir. Caxias do Sul ve Bento Gonçalves ise Brezilya’nın en kaliteli şarabını üretirler.