Hoşlanılan Konuşmalar

Seyahatiniz, yemekler, Brezilya sanayisi ile ilgili olumlu görüşler, Brezilya dansı ve ülkenin sanatı ile ilgili gelişmeler,

Brezilyalılar "futbol" (soccer) konusunda fanatiktir ve bu konudaki sohbetler canlı bir diyalog oluşturur. Diğer popüler sporlar basketbol, balık avlama, at yarışı, tenis ve voleyboldur.

Kaçınılması Gereken Konular

Etnik ve/veya sınıf farklılıkları.  Politika. Ekonomik problemler. Kişisel sorular (özellikle aile, gelir ve çalışma yerindeki statü ile ilgili olursa) Brezilya nin her hangi bir konuda elestirilmesi.

Jest, Mimik ve El Hareketleri

Özellikle sağ baş parmağın kaldırılmasıyla onay, hoşnutluk, teşekkür, izin gibi olumlu anlamları ifade etmek için sıkça kullanılır. Trafikte, restoranda, otobüste bu el hareketine sıkça rastlayabilirsiniz.

Başparmağın aşağıya bakar şekilde gösterilmesi bizdeki kullanımıyla aynıdır. Olumsuzlukları ifade etmede kullanılır. Kullanımı nadirdir.

Sağ işaret parmağıyla orta parmağın gösterilmesi (zafer işareti) selamlaşmalarda yaygın şekliyle kullanılan ( todo bom?-todo bem = her şey yolunda mı?-her şey yolunda)ifadelerinin işaret yoluyla kullanımıdır. Selam veren kişi başparmağını kaldırır bu her şey yolunda mı sorusudur, selam alan kişi de başparmağını kaldırarak mukabele eder ki bu da evet her şey yolunda demektir.

Başparmağın serçe parmak ve orta parmak arasında gösterilmesinin Brezilya'da iki anlamı ve kullanımı vardır. Birincisi "iyi şanslar" demek için kullanılır. Diğeri ise bir şeyi işaret yoluyla göstermede kullanılır. Banka, postane vs gibi yerlerin giriş kapılarında bu işareti kapı kolunu gösteren 'itiniz', 'çekiniz' gibi yönergelerle birlikte sıkça görebilirsiniz.

Brezilyalılar, ifadelerinde herhangi bir şeyin uzun zaman önce olduğunu belirtmek istedikleri zaman sık sık ellerini aşağıya yukarıya sallayarak şaklatmaktadırlar. Birisini çağırırken, avuç içini aşağıya doğru tutarak parmaklarınızı vücudunuza doğru hareket ettiriniz. Başparmak ve işaret parmağınızı çember yaparak vermek istediğiniz “O.K.” mesajı bayağı bir davranış olarak algılanmaktadır. Her şey iyi gidiyorsa, başparmakların yukarıya doğru kaldırılması kabul edilmektedir.

 

1 2 3 4