İş Görüşmeleri

Brezilya iş kültüründe İngilizce kullanımı yaygındır ancak zayıf kabul edilebilir. Yine de bir çok görüşmede Portekizce tercüman kullanmak gerekebilir.

Sonuca ulaşabilmek için görüşmeleri birçok kez yürütmeniz gerekebileceğini düşünebilirsiniz. Genellikle bir görüşmede karar verip uygulamaya geçmezler. Görüşme ekibinizi değiştirmeniz kontratı tehlikeye atabilir, hatta Brezilya iş protokolünün ihlali anlamına gelebilir. Herşeyin yazılı ve resmi olmasına özen gösterirler. Genellikle sözlü olan hiçbir şey "kesin" anlamına gelmez.

Çok miktarda kartviziti yanınızda bulundurunuz. Çünkü Brezilyalılar kartvizit değiştirmek konusunda çok heveslidirler. Kartvizitlerinizin yanında, tanıtım malzemelerinizi, Portekizce ve İngilizce dilinde basılmış dokümanlarınızı yanınızda götürmeyi ihmal etmeyiniz. Brezilya’da 24 saat içinde tercüme edilmiş kartvizite sahip olabilirsiniz.

Birçok ofis resmi protokol kurallarını uygulamamaktadır. Sao Paulo’nın dışında, Brezilya’da iş açısından genellikle yavaş adım atılmaktadır. İş ilişkileri ilk toplantılarda fazla resmi olmayan bir ortamda yürütülmektedir.

Brezilya iş protokolünün en önemli parçası, toplantıya doğal bir yoldan “kısa konuşma” ile başlanmasıdır. İş protokolü çerçevesinde, Brezilyalılar geniş bir yelpazede tartışmaya açıktırlar. Özel yaşamları ile ilgili tartışmalarda ketum davranma eğilimi içindedirler.

Brezilya’da özel ofis odaları, kıdemli yöneticiler için bile yaygın değildir. Toplantılar esnasında sık sık toplantıların kesilmesine hazırlıklı olunuz. Toplantı esnasında cep telefonları yanlarında ve açıktır, çekinmeden toplantı esnasında telefonda konuşabilirler.

Brezilyalılar genellikle analitik bir yapıda olup, soyut düşünce yapısına sahiptirler. İlaveten, yasalar ve kurallarla ilgili kuralları takip edeceklerine, her durumun özelliğine göre hareket etmektedirler.

Eğer Brezilyalı ortaklarınızın sizin hakkınızda kuşkuları varsa, bu tavır onlara etkileyici grafikler veya diğer deneysel verileri sunmakla ortadan kalkmayacaktır. Bunların yerine, kendi kişiliğiniz, kültürel birikiminiz ve diğer kişiler arasındaki tecrübeleriniz Brezilyalı ortağınızın sizin tarafınıza geçmesini sağlayan özellikler olabilir. Görsel sunuşlarınız takdirle karşılanacaktır.

Görüşmeler süresince tartışmalardan ve her türlü engellemelerden uzak durunuz. Paradan ziyade görüşmelerde gücünüzü ve statünüzü vurgulamanız daha etkili bir strateji olacaktır. Uyumlu bir çalışma yerine bütün konuları bir anda tartışmak için kendinizi hazırlayınız. Konuyla ilgisi olmayan pek çok bilgi tekrar tekrar gözden geçirilebilir.

“ Notario” denilen (ve avukatların bütün fonksiyonlarını yerine getiren) yerel bir avukat veya tüm kontrat işlerinden anlayan bir avukat tutmaya özen gösteriniz. Brezilyalılar dışarıdan bir avukat tutulması olayına iyi gözle bakmamaktadır. Brezilyalılar 1000’li rakamları ayırmak için nokta kullanırlar, kesirli kısımları detaylandırmak için ise virgül kullanmaktadırlar. Bir toplantı bitmeden asla toplantıyı terk etmeyiniz. Bu olay sadece ortaklarınızın canını sıkıp, sizin daha önemli işlerinizin olduğu imajını edinmelerine sebep olacaktır.

 

1 2 3 4