Randevu

Brezilyalılar iş ilişkilerini sadece kişisel bağlantılarla yürütmektedirler. İş ilişkilerinizin uzun vadeli olması için karşılıklı olarak tam bir anlaşma olması gerekmektedir.

Seyahate çıkmadan önce, kendi sektörünüzden doğru bağlantıları sağlayacak bir kişinin yardımına ihtiyacınız olacaktır. Her türlü randevunuzu en azından iki hafta öncesinden yapmaya özen gösteriniz. Brezilya iş kültüründe haber vermeden bir ofise görüşmeye gitmek makul bir davranış değildir.

En iyi randevu zamanları ise sabah 10:00 ve öğleden sonra 15.00-17: 00 arasındadır. Randevu saatlerinizi arka arkaya almayınız ve toplantılarınız arasında en az 23 saat zaman bırakmanızda fayda vardır. “Karnaval” süresince hiçbir randevu almayınız. Özellikle Paskalya yortusundan önceki Çarşamba ve Paskalyanın başlangıcında iş ilişkilerinin yürütülmesi çok güçtür.

Resmi çalışma saatleri 8:30-17: 30 arasındadır. Yüksek pozisyondaki şahıslar işe geç gidip, daha geç ayrılmaktadırlar.

Zamanında olma kavramı Brezilya’da biraz zayıftır. Brezilyalı ortaklarınızı beklemenin işinizin bir parçası olduğunu düşünebilirsiniz. Genel bir kural olarak çok yüksek seviyedeki kişiyi daha çok beklemeniz gerekebilir. Özellikle restaurantlarda yapılan toplantılara ve iş yemeklerinde zamanında bulunmaya özen gösteriniz. Brezilya iş protokolü bu tür olaylarda zamanında bulunmaya önem vermektedir.

Hediyeleşme

İlk toplantı süresince bir hediye vermek gerekli değildir. Onun yerine bir öğle veya akşam yemeği ısmarlayınız, böylece karşı tarafın damak zevki hakkında bilginiz olacaktır.

Rahat bir sosyal ortam, hediye vermek için en iyi zamanlamadır. Çok pahalı bir hediye vermekten kaçınınız. Cömertliğinizden dolayı karşınızdaki kişinin utanmasına ve rüşvet gibi yanlış anlaşılmaların doğmasına neden olabilirsiniz.

Kalem, kravat, anahtarlık, nazar boncuğu, tablo ya da ülkenizle ilgili bir hediye götürebilirsiniz.

Bir eve davet edildiyseniz, şekerleme, çikolata, pasta vb götürebilirsiniz. Evde çocuk olduğunu biliyorsanız onlara da küçük hediyeler götürebilirsiniz. Spor takımları ile ilgili tişörtler uygun hediyeler olabilir.

Özel eşya konularına giren hediyelerden de uzak durunuz. Örneğin, cüzdan, kemer, güneş gözlüğü, mücevher ve parfüm gibi hediyeler.

Sosyal Aktiviteler

İş eğlencesi öğle ve akşam yemeklerine yönlendirilmiştir. Sabah kahvaltısının Brezilya iş kültüründe yeri yoktur. İş yemekleri için öğle yemeklerine 2 saat, akşam yemeklerine de 3 saat vakit ayırmanız yeterlidir. Brezilya’da akşam yemekleri 19.00-22.00 arasında herhangi bir zamanda alınabilir. Akşam yemekleri bazen gece ikiye kadar devam etmektedir.

Partiler evden ziyade genellikle restoran ya da parti salonlarında verilmektedir.

Yemek yiyebileceğiniz güzel restoranlar vardır ancak helal et ürünleri yoktur. Ayrıca bazı yemekler ve tatlılar hazırlanırken içki kullanılmış olabilir.

Restaurantların büyük çoğunluğu faturalara % 10 servis ücreti ilave eder. Bu miktarı ödemek mecburiyetinde değilsiniz.. Ayrıca ilaveten siz de % 5 bahşiş verebilirsiniz.. Arkadaşlarınızla karşılaşmalarınızda ve ayrılışlarınızda el sıkışmayı ihmal etmeyin.

Eğer bir Brezilya evine davet edildiyseniz bunun çok nadiren gerçekleştirilen onur verici bir durum olduğunu aklınızdan çıkarmayınız.

Brezilya iş kültüründe formaliteler çok yakından takip edilmektedir. Brezilya’da iş yapacağınız kişi genellikle masanın başına oturacaktır. Onun hemen sağına veya soluna oturabilirsiniz. Eğer siz ev sahibi pozisyonundaysanız, en önemli yeri, yani masanın başını Brezilyalı iş yapacağınız kişiler içindeki en yüksek statüdeki kişiye ayırınız.

Yemeklerinize el değdirmeyiniz, bu hareket Brezilya’da kaba bir davranış olarak kabul edilmektedir. Tüm yemekleri, meyve ve sandviçler dahil olmak üzere bıçakla kesiniz. Yemek çok yumuşak olsa da, çatalla kesmemeye özen gösteriniz.

Yemekler esnasında kısa konuşmalardan hoşlanılmaktadır. İş görüşmesi ise kahve servisi yapılırken yemeğin sonunda yapılabilir. Ayrıca iş konusunu gündeme Brezilyalı arkadaşlarınızın getirmesini bekleyiniz.

Brezilyalı bir evde akşam yemeği yemişseniz, ertesi günü teşekkür notunuzu ileten bir e-mail/mesaj göndermeniz nazik bir davranıştır

1 2 3 4