SIKÇA SORULAN SORULAR

Brezilya’ya Ulaşım Şartları Ve İmkânları Nasıldır?

Türkiye’den yaklaşık 12.000 km uzaklıkta olan Brezilya’ya 5 Nisan 2009 tarihinde THY Senagel üzerinden direk uçuş seferleri başlatmıştır. Senagal'de bir saat bekleme süresiyle birlikte yolculuk süresi 14-16 saat sürmektedir. THY, 2010 yılı Mart ayında Senagal'e uğramaksızın direk İstanbul-Sao Paulo seferleri yapmayı planlamaktadır. Bunun dışında Avrupa üzerinden aktarmalı olarak uçulabilir. Iberia ile Madrid üzerinden, Alitalia ile Milan üzerinden, KLM ile Amsterdam üzerinden, Air France ile Paris üzerinden, Swiss Air ile Bern üzerinden, Emirates ile Dubai üzerinden ve Lufthansa ile Almanya üzerinden gelinebilir.

Not: Lufthansa Türk vatandaşları için transit vize istemektedir.

Brezilya’ya Uçak Bilet Fiyatları Ne Kadardır?

THY yollarının seferlere başlaması ile bilet fiyatları normalden biraz aşağı inmiştir. Bilet fiyatları tercih edilen sezon ve firmaya bağlı olarak 900 ile 1800 dolar arası değişmektedir. Türkiye’den sadece Rio de Janeiro ve Sao Paulo eyaletlerine uçuş vardır.Brezilyaya sefer düzenleyen başlıca firmalar şunlardır: THY, İberia, Alitelia, Air France, KLM, Swiss Air, Emirates, Lufthansa

Brezilya Türk Vatandaşlarına Vize Uyguluyor Mu?

Hayır. 2004 yılı Ağustos ayından itibaren iki ülke vatandaşları için 90 güne kadar giriş çıkışlarda vize uygulaması kalkmıştır. Dolayısıyla en az 6 aylık pasaport süresi olan her Türk vatandaşı Brezilya’ya giriş yapabilir. 90 günü aşan durumlarda vize aranmaktadır.

Brezilya’nın İklimi Nasıldır?

Ülkenin geneline tropikal iklim hâkimdir. Güneyi diğer bölgelerine nispeten daha soğuk olsa da ülkenin genelinde kar yağışı görülmemektedir. İkliminden dolayı düzenli yağışlar gözlenmekte, özellikle yaz aylarında (Aralık, Ocak, Şubat)neredeyse her gün yağış olmaktadır. Rio de Janeiro aşırı nemli olup Sao Paulo şehrinde nem oranı daha düşüktür.

Brezilya’nın Para Birimi Nedir? Ülkede Döviz Dolaşımı Nasıldır?

Brezilya’nın para birimi Brezilya Real’idir (R$). Ülke genelinde döviz olarak Euro (€) ve Amerikan Doları ($)kullanılmaktadır. Lakin bankalarda ya da ticari anlamda döviz üzerinden işlem yapılmamaktadır.

Brezilya'da Konaklama İmkanları Nasıldır? Otel Fiyatları Ne Kadardır?

Sao Paulo şehri dev bir sanayi kentidir. Brezilya'nın ve Güney Amerikanın ticari merkezidir. Dolayısıyla yurtdışından çok sayıda işadamı görüşmeler için özellikle Sao Paulo'ya gelmektedir. Sao Paulo'da lüks otellerden pansiyona kadar modern ve güvenli, her bütçeye uygun konaklama imkanı mevcuttur. Rio, turistik bir şehir olması dolayısıyla turizm amaçlı faaliyet gösteren bir çok otel bulunmaktadır. Otel fiyatları Sao Paulo'ya nispeten daha pahalıdır. Rio'da konaklama için özellikle Copacabana sahilindeki oteller tercih edilmektedir. Dört yıldızlı bir otelde bir gecelik konaklama ortalama 150 dolar civarındadır. Ayrıca Amazonlarda, nehrin ortasına kurulu, tamamen tahtadan yapılmış dünyanın 5. en fantastik oteli bulunmaktadır. Halihazırda, TürkiyeBrezilya olarak Rio ve Sao Paulo şehirlerinde anlaşmalı olduğumuz oteller mevcuttur.

 

1 2 3