Brezilya’da Hangi Dil Konuşulmaktadır?

Brezilya’nın resmi dili Brezilya Portekizcesidir. Portekiz’de konuşulan Portekizceyle %95 benzeşmektir. Ülkede bilinen ve okullarda öğretilen ikinci en yaygın dil İspanyolca daha sonra İngilizcedir.

İngilizce Bilmek Brezilya’da Ne Ölçüde İşe Yarar?

Portekizceye yakın kelimeleri barındırması itibariyle Portekizce öğreniminde bir kolaylık sağlayacaktır lakin ülkede özellikle iş görüşmeleri yaparken Portekizce bilen bir çevirmenin yanınızda hazır bulunması iyi olacaktır. İngilizce bilen ve konuşan sayısı Türkiye’ye nispeten oldukça azdır.

Brezilya’da Görülmesi Tavsiye Edilen Yerler Nerelerdir?

Bugün büyük bir metropol olan Sao Paulo şehri Brezilya’nın en eski yerleşim merkezidir. Ticari yapılanması, parkları, eğlence merkezleriyle görülmesi gereken şehirlerin başında gelir. Brezilya İncisi Rio de Janerio turistik bir şehir olup plajları, Corcovado ve Pao de Açucar tepesiyle doğal bir güzelliktir. Fantastik bir gezi yapmak isteyenler için Amazonlar ve dünyanın en büyük şelalelerinin bulunduğu Foz de İgaçu şehri görülmeden gidilmemesi gereken başlıca merkezlerdir.

Bir Haftalık İdeal Bir ‘Brezilya Gezisi’ Nasıl Olabilir?

Öncelikle Sao Paulo’ya inip otele yerleşilir. Şehir gezisi ve diger turistik degeri olan yerlerin ziyareti yapılır.Sao Paulo nun sahil sehri  olan Santos ziyaret edilip dogal guzelliklerini, muzelerini ve meshur Gonzaga Plaji gorulebilir. Ertesi günlerde Rio de Janerio’ya geçilir, şehir bir veya iki  günde gezilebilir. Bir gece de Rio da konaklanıp bir sonraki gün Foz Şehrine geçilir.Tercihe göre oradan Amazonlara ya da ülkenin diğer turistik şehirlerine geçilir. En son Sao Paulo’dan hareketle Türkiye’ye dönülür.

Brezilya’da Yaşayan Türk Yapılanması Nasıldır?

Brezilya Türkler tarafından henüz keşfedilmemiş büyük bir adadır. Ülkenin tamamında resmi rakamlara göre sadece 200-400 civarında Türk yaşamaktadır. Arap kökenli milletlerin vatandaşları da Brezilya’da ‘Türk’ künyesiyle bilindiğinden genelde bu ikisi karıştırılır. Brezilya’da yaşayan Türklerin geneli evlilik yoluyla ülkeye yerleşmiş insanlardır. Ticari maksatla ülkeye taşınmış, şirket kuran insanlarda yok değildir. Ayrıca Sao Paulo şehrinde bir Türk Okulu ve Türk Kültür Merkezi bulunmaktadır.

Brezilya ile Ticari Anlamda Ne Tür İşler Yapılabilir?

Güney Amerika’nın en büyük ticaret üssü olan Brezilya tarım üretiminde gelişmiştir (kahve, soya, şeker kamışı, kakao, vs). Et sektörü de çok gelişmiş olup Balkan ülkelerine kadar birçok ülkeye ihracat yapılmaktadır. Ayakkabı sanayi, makine endüstrisi, tekstil, kuyumculuk, hediyelik eşya, gıda ürünleri, mobilya ve inşaat sektöründe karşılıklı alışveriş yapılabilir. Teknoloji ve eğitim alanında ülkeye yatırım yapılabilir. Bio yakıt alanında dünyanın en güçlü ülkesi olması dolayısıyla enerji alanında faydalanılabilir.

 

1 2 3