Brezilyadaki Yaşam Şartları Nelerdir?

Ülkenin gelir dağılımındaki düzensizlikten dolayı halk birden çok katmanlara ayrılmaktadır. Yaşanılan bölgeye göre çalışma ve eğitim şartları değişken olup ülkenin kuzeyi çok fakirdir. Nüfus ve gelir dağılımındaki payı okyanus kenarına yakın olmakla doğru orantılıdır. Brezilya halkının eğitim ve kültür seviyesi gelir durumuna göre değişmektedir.

Brezilyanın Yönetim Şekli ve Devlet Yapılanması Nasıldır?

Ülkenin yönetim şekli ‘Federal Cumhuriyet’tir ve başkanlık sistemi vardır. Eyalet sistemi mevcut olup ülke 27 eyaletten oluşmaktadır. Her eyaletin kendi başkenti, meclisi ve başkanı vardır. Brezilya şehri Federal Devletin başkentidir. Eyaletleri, eyalet meclisi yönetirken devleti Federal Hükümet yönetmektedir.

Brezilyadaki Eğitim İmkân ve Şartları Nelerdir?

Ülkede eğitim şartları çeşitlilik göstermektedir. Özel okulculuk yaygın olup ülke genelinde 44.000 den fazla özel lise vardır. Özel üniversite sayısı çok fazla olup her bütçeye uygun eğitim alma imkânı vardır. Türkiye'den Brezilya'ya her yıl ‘İntercambio ve Erasmus’ programları aracılığıyla gelen öğrenci sayısı hiçte az değildir. Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora çalışmaları için Brezilya cazip bir ülkedir.

Brezilyanın Başlıca İhraç Ürünleri nelerdir?

Taşıt araçları, Makine, Demir ve Çelik, Metal cevherleri, Et, Mineral Yakıtlar, Elektrikli Makine, Yağlı tohum, meyveler, Şeker, Uçak, Ağaçtan mamul eşya, Gıda sanayi kalıntıları, Baharat, kahve, çay, Plastik, Odun hamuru, Ayakkabı, Alüminyum, Organik Kimyasallar, Tütün, Hayvansal ve Bitkisel Yağlar, Ham postlar ve deriler.

Brezilyanın Başlıca İthalat Ürünleri Nelerdir?

Mineral Yakıtlar, Makine, Elektrikli Makineler, Organik Kimyasallar, Taşıt Araçları, Plastik, Optik Cihazlar, Tıbbi Malzemeler, Gübreler, Eczacılık Ürünleri, Kauçuk, Çeşitli Kimyasallar, Demir/Çelik ürünleri, İnorganik Kimyasallar, Uçak, Hububat, Demir ve Çelik, Bakır, Metal cevherleri, Kâğıt, Debagat ve boyacılıkta kullanılan maddeler, Dokumaya elverişli suni ve sentetik lifler, Alüminyum, Balık ve Deniz Ürünleri, Tuz, kükürt, Sentetik ve suni devamsız lifler, Fotoğrafçılık ve sinemacılıkta kullanılan eşya, Cam, Parfüm, kozmetik, Adi metallerden çeşitli eşya, Kıymetli taşla.

Brezilyada Düzenlenen Başlıca Fuarlar Hangileridir?

Otomobil, eğitim, bilişim, hediyelik eşya, mermer-taş, yapı-seramik-inşaat malzemeleri başta olmak üzere hemen hemen bütün sektörlere hitap eden fuarlar düzenlenmektedir..

Brezilya Halkının Yapısı ve Kültür Özellikleri Nasıldır?

Brezilya tarihi, sömürü ve kolonileşmeye dayanıyor olması sebebiyle köle toplumundan kapital topluma geçişin izlerini taşımaktadır. Latin kültürünün temel karakteri olan ‘eğlence anlayışı’ Brezilya halkını da kapsamaktadır. Batı toplumundan farklı olarak geneli itibariyle sıcak ve cana yakın bir halktır. Halk, tarih boyunca değişik milletlerin bir araya gelmesiyle iç içe geçmiş; dolayısıyla bünyesinde her renk ve ırktan insanı barındırmaktadır. Ülkede ırkçılık, ayrımcılık ve milliyetçilik gibi unsurlar yoktur.

Brezilya Mutfağı Nasıldır? Kendine Has Özellikleri Nelerdir?

Brezilya çeşitli ırk ve toplumlardan oluşan kozmopolit bir yapıdadır. Halen yaşayan yerliler olduğu gibi tamamen Japonların yaşadığı semtler ya da Alman nüfusunun yoğun olduğu şehirler de vardır. Dolayısıyla yemek kültürü de zenginlik arz etmektedir. ‘Arroz-feijao’ (barbunya pilaki) milli yemek olarak bilinir. Ülkede et tüketimi çok yaygındır, ‘gaucha yöntemiyle pişen picanha türü et’ yemeklerinin kendine has bir lezzeti vardır. Çok sayıda et restoranı, pizzacı ve fast-food yemek sunan işletme vardır. Genelde yağsız, az sulu et yemekleri tercih edilir. Sebze yemeklerine ender rastlanılır. Ekmek çok az tüketilir.

Portekizce Öğrenmek İçin En İyi Yöntem Nedir?

Hâlihazırda Türkiye’de Portekizce eğitimi veren bir dil kursu yoktur. Piyasada Türkçe olarak hazırlanmış bir gramer kitabı olmadığı gibi yazılı ve görsel materyalde çok azdır. 2006 yılında inkılâp kitapevinden ve 2009 yılında Fono yayınlarından çıkan başka bir sözlük bulunmaktadır. Brezilya’da herhangi bir dil kursunda Portekizce öğrenebileceğiniz gibi Brezilya’nın Sao Paulo eyaletinde Türk öğretmenler tarafından verilen bir Portekizce Kursumuz mevcuttur.

1 2 3